Terugblik op 2020
14-01-2021
02 Pastoor HeemelsVanaf 14 maart ging de kerk, samen met de rest van Nederland, in lockdown. Er waren vanaf die datum geen publieke H.Missen meer. Deze situatie zou duren tot en met Pinksterzondag 31 mei. Tot op de dag van vandaag zijn er geen publieke H.Missen in het oude kerkje! Meteen gingen we met alle betrokkenen op zoek naar een nieuwe datum voor de Eerste H.Communie. Deze werd vastgesteld op zondg 6 september. 

 

Vanwege de beperkingen werden de meeste huwelijken uitgesteld naar 2021. Ook veel doopsels konden niet doorgaan. Alle bijzondere vieringen in de Meimaand bij het kapelletje op de Bossen werden ook geschrapt.Uitvaarten waren er wel, in zeer kleine kring.  Vanaf dag 1 van de lockdown hebben we de grote kerk opengesteld voor persoonlijk gebed. De kerk is nog steeds open, ma-zat 18 uur – 18.45 uur. Lei Heijdendael speelde elke dag een paar stukjes op zijn mondharmonica (nu al meer dan 200 keer!). De zangeres Gabriella Massa gaf elke week vanuit onze kerk een concert, via facebook uitgezonden en door duizenden mensen bekeken.  De beide kerken werden stevig onder handen genomen. Maria van Fatima kreeg een nieuwe plaats op het priesterkoor. We kunnen nu weer genieten van het centrale raam van Joep Nicolas, dat decennia lang aan het zicht onttrokken was door een gordijn. Het Mariakapelletje in de Hopel werd grondig opgeknapt. Via youtube heb ik in de meimaand veel aandacht besteed aan de bevrijding, door het lezen van enkele oorlogsdagboeken. Ook het parochiedagboek van pastoor Stevens heb ik voorgelezen, en onlangs nog enkele kerstverhalen. Vanaf juni werd de situatie iets beter. Diensten waren weer toegestaan, zolang men maar 1,5 meter afstand kon bewaren. De Eerste Communie op 6 september werd een prachtig feest voor de kinderen, hun familie en onze parochie. Medio oktober werd het maximum aantal bezoekers van de Missen vastgesteld op 30. Dat had meteen consequenties voor Allerheiligen en het Allerzielenlof. De maatregel zou gehandhaafd blijven, zodat ook Kerstmis heel anders was dan andere jaren.  De adventsweken zijn altijd muzikale weken. Denk alleen al aan het traditionele Egelzer Krismes! Ook in de H.Missen nodigen we altijd koren uit en andere muziekgezelschappen, zoals de Accordeonvrienden. Afgelopen Advent ging dat allemaal niet. Gabriella Massa bood spontaan aan om in de zaterdagavondmis te komen zingen. De harmonie stelde enkele ensembles samen. Ook deze hebben enkele Missen prachtig muzikale inhoud gegeven! En financieel gezien? De jaarrekening zal in de komende weken worden opgesteld. Ik kan het nu nog niet overzien. Inkomsten uit collectes (gemiddeld 19000 euro) en misstipendia (gemiddeld 7000 euro) zijn natuurlijk sterk verminderd. Hetzelfde geldt voor de gemiste bijdragen uit doopsels en huwelijken.  Door een nieuwe financiële regeling van de priesteropleiding is ook de vergoeding voor de lessen van mij aan de opleiding sterk verminderd (een vergoeding die aan de parochie wordt overgemaakt). Maar veel mensen hebben laten blijken juist nu de parochie extra te willen steunen, bijv door het verhogen van de kerkbijdrage of het doen van een eenmalige gift. Dank daarvoor! Ik kan u ook verzekeren dat er meer kaarsen zijn aangestoken het afgelopen jaar! Veel heeft niet kunnen plaatsvinden. Het jaar zette ons ook aan tot creativiteit. Heel mooi en bijzonder was de eerste Kribkestocht, op de zondag na kerst. Tientallen mensen, waaronder veel kinderen, trokken door ons dorp, van stalletje naar stalletje. Een initiatief dat volgend jaar zeker een vervolg krijgt. Dank aan de organisatie, met name Helmi en Geert Janssen, en aan allen die een kribje voor het raam hadden geplaatst! Er zijn dus ook heel veel mooie dingen om op terug te kijken! Persoonlijk gezien: vlak voor de lockdown mocht ik nog mijn 50ste verjaardag vieren in de parochie. In oktober was ik 12 ½ jaar pastoor van de H.Joannes de Doper – H.Pastoor van Ars parochie in Eygelshoven / Hopel / en een stukje Landgraaf. Een gezegend 2021 gewenst! Pastoor M.Heemels